przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Co warto wiedzieć wyjeżdżając na Słowację
Zakwaterowanie w schroniskach
Schroniska

Uwaga! Nie we wszystkich schroniskach, zaznaczonych na mapie, możesz liczyć na nocleg. Chata pod Soliskom i Skalnata Chata prowadzą przede wszystkim bufet i dysponują zaledwie kilkoma miejscami noclegowymi. Chata kpt. Rasu, zaznaczona na starych mapach, spłonęła. Natomiast Chata pod Rysmi (Schronisko pod Wagą) jest niemal każdej zimy niszczona przez lawinę, więc bywa, że i tam są problemy z noclegiem.

Wyżej położone schroniska (Téry'ego, Zamkowskiego, Chata pod Rysmi czy Zbojnicka Chata) pozbawione są dróg dojazdowych i wszelkie potrzebne im materiały wnoszą na plecach tragarze - szerpowie, po słowacku nazywani nosiczami. Dlatego w schroniskach takich nie można wyrzucać śmieci, które nie dadzą się spalić - butelki, słoiki, puszki, które wniosłeś, musisz znieść na dół.

Chata przy Zielonym Stawie

Chata pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej

Także i Ty możesz poczuć się szerpą. Turyści wędrujący do Chaty pod Rysmi mogą z budki ustawionej przy Schronisku nad Popradzkim Stawem (Chata kpt. Morávku) wziąć ładunek ważący do 10 kg i wnieść go do schroniska, za co otrzymują symboliczną zapłatę w postaci herbaty z sokiem i Certyfikát Nosiča. Szczególni twardziele mają czasem okazję do wniesienia ładunku specjalnego, ok. 30 kg (przysługiwała wtedy herbata z rumem). Planując szerpowanie, warto pojawić się na szlaku wcześnie, gdyż koło południa ładunków często już brakuje.
Więcej na ten temat w opisie trasy na Rysy - tylko dla doświadczonych turystów!

Opisy i cenniki poszczególnych schronisk

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003