przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik
Ekwipunek
zalecenia ratowników Horskej Služby
Ekwipunek turystyczny

Na każdą wędrówkę trzeba wyekwipować się odpowiednio do pory roku, trudności trasy i jej całkowitej długości. Latem, podczas dobrej pogody, nieodzownie potrzebne jest obuwie z karbowaną podeszwą (wibramem, protektorem) i płaszcz przeciwdeszczowy albo wiatrówka. Przy chłodniejszej pogodzie, lub przy wejściach na przełęcze lub szczyty potrzebny jest sweter, nakrycie głowy, trochę jedzenia i odpowiednia ilość napoju.

Tenisówki albo półbuty nie ochronią nóg przed urazami w skalnym terenie, szczególnie w ruchomych, sypkich piarżyskach. Bez dobrych butów można zatem odbywać jedynie przechadzki w osadach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Najwięcej urazów w Wysokich Tatrach spowodowanych jest przez noszenie niewłaściwego obuwia: poślizgnięcie na mokrych skałach, zranienie kończyn dolnych przez uderzenie podczas przechodzenia przez usypiska skalne, zwichnięcie stawów. Upadek po takim zranieniu, w stromym, eksponowanym terenie może mieć poważne następstwa.

Nie mniej ważna jest ochrona przed zimnem - wysiłek podczas wchodzenia zużywa wiele energii. Jej utratę człowiek odczuwa jako wyczerpanie i chłód. Zapobiegać takiemu stanowi należy przez noszenie ciepłego ubrania i przyjmowanie odpowiedniej ilości jedzenia i napojów.

Człowiek zmęczony i wychłodzony nie ma zręczności i siły potrzebnych do wykonywania nagłych, nierównomiernych ruchów, które wymusza stromy, kamienisty teren; łatwo wówczas utracić równowagę, trudniej jest amortyzować obciążenia powstające przy schodzeniu i zwiększa się prawdopodobieństwo urazu.

Częstym błędem turystów jest nie branie pod uwagę możliwości nagłej zmiany pogody. W górach wszelkie prognozy są jedynie orientacyjne, a pogoda potrafi radykalnie zmienić się w ciągu kilku minut. Śnieżyca lub burza może spaść nawet ze słonecznego nieba, a każdego roku śnieg pada także w lipcu i sierpniu. Dlatego nawet gdy prognoza nie przewiduje opadów, a ranek jest słoneczny i ciepły musimy być zawsze na nie przygotowani.
Pamiętajmy także, że w górach temperatura obniże się o 1 st. na 100m n.p.m. To oznacza, że jeśli w podgórskiej miejscowości temperatura wynosi 20st., na Rysach będzie to zaledwie 5 st.

Nie zapomnij o zabraniu ze sobą środków opatrunkowych i lekarstw, zwłaszcza służących do zatamowania upływu krwi. Możesz ocalić w ten sposób życie swoje lub innych.

Warto mieć ze sobą telefon komórkowy, aby móc szybko zawiadomić Służbę Ratowniczą, jeśli będziemy ofiarą bądź świadkiem wypadku. Wychodząc w góry telefon należy wyłączyć, bo częste zaniki zasięgu powodują iż się on szybko rozładowuje.

Letnia i zimowa mapa turystyczna Tatr Wysokich

Niezbędna do orientacji podczas wędrówek w Tatrach jest mapa turystyczna (letnia i zimowa), oraz przewodnik. Używając mapy pamiętaj, że nie może ona informować o trudności skalnego terenu ani o aktualnej dostępności szlaków. Zatem informacje pochodzące z mapy zawsze należy uzupełnić najnowszymi informacjami, kontaktując się z Tatrzańską Służbą Ratowniczą (Tatranská horská služba) lub którymkolwiek schroniskiem oznaczonym odznaką THS.

Jak korzystać z mapy? Jaką mapę i przewodnik wybrać?

Horska Sluzba - obszar Tatry Wysokie:
HZS Vysoké Tatry
Stary Smokovec 23, 059 60 Vysoke Tatry
tel.: +421-(0)52-4422820
fax: +421-(0)52-4422855
kom: +421-(0)903624869
E-mail:vtatry@hzs.sk


Horska Zachranna Slużba - oficjalna strona
Komunikaty Horskej Zachrannej Slużby:
Aktualne ostrzeżenia, zamknięcia szlaków
Prognoza pogody dla gór Słowacji
Prognoza dla Tatr Wysokich
Sytuacja meteorologiczna
Sytuacja lawinowa
Warunki turystyczne, taternickie, narciarskie

Copyright © www.xemantic.com 2003