przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik
Mapy i przewodniki
Słowackie Tatry Wysokie
Jak korzystać z mapy? Jaką mapę i przewodnik wybrać?
Letnia i zimowa mapa turystyczna Tatr Wysokich

Niezbędna do orientacji podczas wędrówek w Tatrach jest mapa turystyczna (letnia i zimowa), na której są zaznaczone wszystkie ważne informacje: granice Tatrańskiego Parku Narodowego, przebieg wszystkich szlaków znakowanych, obiekty i instytucje turystyczne, możliwości transportu, punkty pierwszej pomocy.

Korzystając z mapy można łatwo orientować się i wybrać sobie odpowiedni program, z uwzględnieniem odległości, wysokości i czasu. Na wszystkich punktach początkowych, skrzyżowaniach i rozdrożach znakowanych szlaków znajdują się w terenie tabliczki z informacjami o kierunku i czasie przejścia. Informacje te odpowiadają rzeczywistości, gdy droga lub ścieżka nie są pokryte śniegiem. Jeżeli powyżej pasma lasu znaki znajdują się pod śniegiem, szlaku nie uważa się za znakowany. Nie używaj nigdy letniej mapy w zimie lub zimowej w lecie. Korzystaj zawsze z najnowszego zaktualizowanego wydania - unikniesz omyłek w terenie.

Uwaga! Kolor znaków nie ma żadnego związku z trudnością danego szlaku!!!

Letnia mapa turystyczna Tatr Wysokich obowiązuje okresowo od 1 czerwca do 31 października. Poza sezonem (od 1.11 do 15.6) obowiązuje okresowe zamknięcie szlaków według spisu, jak zaznaczono na mapach zimowych.

Używając mapy pamiętaj, że nie może ona informować o trudności skalnego terenu ani o aktualnej dostępności szlaków. Zatem informacje pochodzące z mapy zawsze należy uzupełnić najnowszymi informacjami, kontaktując się z Tatrzańską Służbą Ratowniczą (Tatranská horská služba) lub którymkolwiek schroniskiem oznaczonym odznaką THS.

Horska Sluzba - obszar Tatry Wysokie:
HZS Vysoké Tatry
Stary Smokovec 23, 059 60 Vysoke Tatry
tel.: +421-(0)52-4422820, fax: +421-(0)52-4422855, kom: +421-(0)903624869, e-mail:vtatry@hzs.sk
Horska Zachranna Slużba - oficjalna strona
Komunikaty Horskej Zachrannej Slużby:
Aktualne ostrzeżenia, zamknięcia szlaków
Prognoza pogody dla gór Słowacji
Prognoza dla Tatr Wysokich
Sytuacja meteorologiczna
Sytuacja lawinowa
Warunki turystyczne, taternickie, narciarskie

Autorzy serwisu polecają

Artykuł nie jest sponsorowany

Na podstawie doświadczeń własnych oraz wielu innych turystów, wędrujących po Tatrach Słowackich, wypowiadających się na forum grup dyskusyjnych, można polecić następujące wydawnictwa:

Mapa Vysoké Tatry, Vojenský Kartografický Ústav

Podane na nich są czasy przejścia poszczególnych odcinków szlaków oraz sieć GPS. Zawiera wygodną w użyciu, bo wydaną w formie oddzielnej książeczki część textową z objaśnieniami i opisami w kilku językach, także po polsku. Mapa wydana jest w dwóch skalach: 1:25000 i 1:50000. Do użytku "szlakowego" praktyczniejsza jest ta pierwsza, gdyż jej dokładność jest dobra, a z uwagi na rozmiar jest poręczniejsza i mniej się niszczy. Można ją kupić w Polsce w niektórych spejalistycznych sklepach, np. "Sklep Podróżnika", i na Słowacji - wszędzie: w księgarniach, kioskach, schroniskach. Cena ok. 100 koron. Mapa Tatr Wysokich i mapa Tatr Zachodnich są wydane jako części projektu obejmującego cały obszar Słowacji, a także pasma górskie w Polsce przy granicy. Kupując mapę zwróćmy uwagę czy nabywamy potrzebną nam część.

Józef Nyka, Tatry Słowackie, Wyd. Trawers

Aktualizowany co roku, rozszerzany i poprawiany, uznawany za najlepszy i jedyny w swoim rodzaju. Zawiera szczegółowe opisy tras z uwzględnieniem ich przebiegu i trudności, a także wszytskich aspektów: topograficznego, przyrodniczego, geologicznego, kulturowego opisywanych miejsc. Dla miłośników topografii niezastąpione panoramy z podpisanymi widocznymi szczytami. Poza tym opisy i plany miejscowości, dróg dojazdowych, miejsc noclegowych i lokali, z uwzględnienim aktualnych cen oraz drobiazgów i szczegółów, których znajomość może mocno ułatwić życie. Oprócz szlaków znakowanych opisane są szlaki, na które można udać się tylko z uprawnionym przewodnikiem (np. na Gerlach, Lodowy, Wysoką). Wśród turystów powtarzany jest żart, że na ww. szczyty wejść można "tylko z przewodnikiem - albo z przewodnikiem Nyki." Z moich osobistych doświadczeń wynika jednak, że trudności orientacyjne na szlaku na najwyższy szczyt Karpat nawet przy dobrej pogodzie są tak wielkie, że krótki opis z przewodnika nie jest w stanie zastąpić żywego przewodnika.

Licencjonowani przewodnicy górscy: www.tatraguide.com

Copyright © www.xemantic.com 2003