przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Co warto wiedzieć wyjeżdżając na Słowację
Gdzie wolno przekraczać granicę
Potrzebne dokumenty
Przejście na Rysach
Przekraczanie granicy

Łysa Polana ...mimo akcesji Polski i Słowacji do Unii Europejskiej możliwe jest jedynie na przejściach granicznych (Łysa Polana, Chochołów - Sucha Hora, Chyżne - Trsténa).

Obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę za okazaniem dowodu osobistego. Paszport nie jest już niezbędny do przejścia przez granicę, natomiast może okazać się potrzebny w kontaktach z oficjalnymi instytucjami (policja, służba zdrowia, administracja państwowa) na Słowacji i w innych krajach UE. Dlatego lepiej mieć go ze sobą. Na każdej granicy można mieć problem, jeśli zdjęcie w dowodzie jest nieaktualne - wówczas paszport z aktualniejszym z reguły zdjęciem znów się przydaje.

Łysa Polana Granicę można przekraczać zarówno na podstawie starego, jak i nowego dowodu. Dzieci do 16 roku życia muszą mieć własny paszport lub być wpisane do paszportu rodziców. Wpis do starego "zielonego" dowodu rodzica nie daje podstawy do przekroczenia granicy. Osoba niepełnoletnia nie mająca dowodu osobistego może oczywiście przekroczyć granicę na podstawie paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, jeśli go posiada.

Od kilku lat otwarte jest turystyczne przejście graniczne na Rysach. Dzięki temu ci, którzy posiadają doświadczenie górskie odpowiednie do pokonania trudnego szlaku na Rysy (szczególnie od polskiej strony) i nie boją się noszenia na plecach całego swojego dobytku i wchodzenia z nim na wysokość 2499m, mogą oszczędzić czasu i środków, potrzebnych na objeżdżanie całych Tatr dookoła i przedostawanie się przez ww. przejścia drogowe oraz zaczynanie wędrówki od południowego podnóża gór.
Przejście turystyczne na Rysach otwarte jest od 16 czerwca do 30 września. Nie wolno przenosić przez nie alkoholu. Można korzystać z niego zarówno przy opuszczaniu kraju, jak i przy powrocie, niezależnie od tego, przez które przejście dostaliśmy się na Słowację lub zamierzamy z niej powrócić.
Od 1 maja 2004 obywatele Polski mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego (niepotrzebny jest paszport) - również na Rysach.

Innych poza Rysami i drogowymi przejściami granicznymi miejsc granicy, takich jak Kasprowy Wierch, Wołowiec, Grześ, nie wolno przekraczać.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003