przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
FAQ - często zadawane pytania
Jak dotrzeć do podtatrzańskich miejscowości w Tatrach Słowackich
Jak dojechać z Zakopanego do Starego Smokovca/Tatrzańskiej Łomnicy/Nowej Leśnej?

Jeśli korzystamy z transportu publicznego
Jeśli dojechaliśmy do Zakopanego autobusami Szwagropolu lub Trans-Frej, z miejsca gdzie parkują musimy pójść ulicą Kościuszki w stronę dworca PKP - po paru minutach zobaczymy po prawej stronie parking busów.
Jeśli dojechaliśmy do Zakopanego pociągiem, wychodzimy przed stację PKP Zakopane i przechodzimy na drugą stronę ulicy na parking, gdzie stoją busy - takie furgonetki na wiele osób. Kierowcy pytają podchodzących, dokąd chcą jechać. Trzeba powiedzieć "Łysa Polana". Wsadzą was do busa jadącego przez Łysą Polanę do parkingu Palenica przed Morskim Okiem. Kiedy uzbiera się pełen bus, lub nadejdzie godzina odjazdu przewidziana na rozkładzie, kierowca odjeżdża. Nie ma w czym przebierać, bo oni trzymają taką samą cenę.
Jeśli do odjazdu busa jest dość dużo czasu i niewielu chętnych (zwłaszcza poza sezonem), warto sprawdzić godzinę odjazdu liniowego PKS na budynku Dworca PKS, widocznego po drugiej stronie ulicy od parkingu busów. Uwaga na literki oznaczające niekursowanie PKS-u poza wakacjami!
Kiedy bus ruszy, kierowca sam zadba, żebyśmy wysiedli w odpowiednim miejscu, czyli na Łysej Polanie. Jedzie się około 30 minut. Płaci się 5 zł od osoby.
Po wysiąściu na Łysej Polanie trzeba przejść na drugą stronę szosy i wejść na teren terminala odprawy granicznej. Odprawiamy się poza kolejnością samochodów, po prostu podchodząc do okienka.
Przechodzimy dalej na teren słodkiej Republiki Słowackiej i przez mostek na rzece dochodzimy na jedyną istniejącą tam szosę, 150m dalej jest pętla słowackiego PKS-u. Autobusy są średnio co 2 godziny. Czekając na autobus można łapać stopa, zabieralność jest bardzo wysoka (wyeksponować plecaki, jeśli takowe macie). Większość samochodów jedzie do Smokowca. Jeśliby jechał do Tatrzańskiej Łomnicy, też warto się zabrać, bo połączenia z Łomnicy do Smokowca są częste i jedzie się 8 minut.
PKS najczęściej podjeżdża na dalszą (od przejścia granicznego) część pętli, wysadza ludzi, a wsiada się dopiero kiedy autobus podjedzie do ławeczek po przeciwnej (bliższej przejścia) części pętli, tam gdzie wiszą rozkłady jazdy.
Patrząc na tabele rozkładów jazdy warto zwrócić uwagę na pionową strzałkę wskazującą kierunek jazdy, żeby było wiadomo czy patrzymy na przyjazdy czy na odjazdy.
Bilet autobusowy kosztuje 48 koron. Za plecak czasem biorą kilkanaście, czasem nie. Do Smokovca jedzie się około godziny.
Rozkład PKS-ów jest też tu: idos.datis.cdrail.cz/ConnForm.asp
Wpisujemy do "Odkud:" Tatranska Javorina, Lysa Polana
"Kam:" [np.] Stary Smokovec [albo] Tatranska Lomnica [albo] Nova Lesna
i datę i godzinę

Jeśli jedziemy do Nowej Lesnej albo Wielkiego Sławkowa, po dotarciu do Smokovca musimy udać się na dworzec elektriczki i po nabyciu biletu wsiąść w kolejkę jadącą do Popradu. Elektriczka jeździ co godzinę. Jazda trwa kilka minut.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003