przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Licencjonowani przewodnicy górscy.
Limity, ceny, kontakt
Sposób organizacji wycieczek
Ceny i limity

Limit liczebności grupy zależy od trudności trasy. Przewodnik może zabrać ze sobą grupę liczącą:

  • 4 osoby (przy wejściu na Gerlach, Wysoką, Szatana, Staroleśną, Łomnicę, Kieżmarski)
  • 3 osoby (na Ganek, Lodowy)
  • 2 osoby (na Pośrednią Grań, Ostry, oba szczyty Durnego i różne inne trasy o charakterze taternickim)
Cena za osobę jest tym niższa, im większa grupa, i wynosi (lato 2005):
  • za wyjście na Gerlach 6000 Sk za grupę 4 os., 5400 Sk za 3 os., 4800 Sk za 2 os., 4000 Sk za jedną osobę. Są to ceny przewodników słowackich.
  • za pozostałe szczyty: 3500-5200 za grupę 4 os., 3400-4800 za 3 os., 3100-4400 za 2 os., 3000-4000 za 1 os.
  • za wyjścia taternickie: 3500-5800 za 1 os., 3800-6900 za 2 os.
Potrzebny sprzęt (uprząż, liny) jest udostępniany przez przewodnika w cenie wyjścia. Przewodnicy polscy mają cennik powiększony o koszty dojazdu z Polski i zakwaterowania na Słowacji.

Kontakt i rezerwacje

Profile przewodników i kontakty do nich podane są na stronie Tatraguide.com. Można tam za pośrednictwem formularza zadać pytanie o możliwość odbycia wycieczki w danym terminie, i jeśli przewodnik jest dostępny w tym dniu, można zrobić rezerwację online. Znajduje się tam też lista proponowanych wycieczek. Lista proponowanych wycieczek, limity wielkości grup, ceny są też na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Przewodników Górskich w Starym Smokovcu.

Alternatywą dla rezerwacji przez internet jest rezerwacja telefoniczna. Spolok Horskych Vodcov mieści się w Starym Smokovcu, tel.: +421-(0)52-4422066. Można też, będąc już w górach udać się bezpośrednio do Spolku i spróbować umówić na wyjście, aczkolwiek ryzykujemy, zwłaszcza w sezonie, że żaden przewodnik nie będzie miał wolnego terminu w najbliższe dni. Jeśli wybieramy się grupą mniejszą niż maksymalna i poszukujemy kogoś do kompanii, aby obniżyć cenę, najlepszą metodą jest również bezpośredni kontakt z przewodnikami, gdyż oni, za zgodą klientów, "podczepiają" pod niepełne grupy ewentualnych kolejnych chętnych.

Przebieg wyjścia

Grupa umawia się z przewodnikiem na spotkanie o określonej godzinie. Np. idący na Gerlach spotykają się z przewodnikami o 5:30 rano w Tatrzańskiej Polance przy szlabanie (po słowacku "pri rampe") na drodze wiodącej do hotelu górskiego Śląski Dom. Uczestnicy są wwożeni hotelowym samochodem za dodatkową opłatą (około 150 koron) do Śląskiego Domu, skąd około 6:00 wyruszają w drogę. (Oczywiście jeśli grupa nocuje w Śląskim Domu, umawia się z przewodnikiem w samym hotelu). Przy sprzyjających warunkach pogodowych i kondycyjnych około 9:30 grupa jest już na szczycie, skąd po obejrzeniu widoków, zrobieniu zdjęć etc. schodzi się do doliny Batyżowieckiej.
Wyjścia na inne trasy przebiegają według analogicznego schematu.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003