przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Co warto wiedzieć wyjeżdżając na Słowację
Elektriczka, SAD (="PKS") i brak busów
Komunikacja

... na Słowacji wygląda nieco inaczej niż po polskiej stronie - z prostej przyczyny: Tatry tworzą łuk, który od północy jest wklęsły, a od południa wypukły. Z Zakopanego można promieniście biegnącymi drogami dojechać do punktów wyjścia wszystkich szlaków. Nieposiadającym własnych samochodów ułatwiają to prywatne busy. Natomiast podnóże Tatr Słowackich, czterokrotnie większych od Polskich, ma ponad sto km obwodu. Układ dolin, a więc i dróg dojazdowych, i szlaków, nie jest promienisty z centrum w jednym miejscu (jak w Zakopanem), lecz odwrotnie: szlaki zaczynają się w różnych miejscowościach, odległych od siebie o kilka - kilkanaście km.

Elektricka

W tej sytuacji tym, którzy nie mają swojego samochodu, gorąco polecam korzystanie z kolejki elektrycznej, łączącej Poprad i Tatrzańską Łomnicę via Smokovec ze Szczyrbskim Jeziorem (Štrbské Pleso). Jest niedroga (10-40 Sk, w zależności od odległości) i przyjemna, kursuje średnio co godzinę od wczesnego ranka do późnego wieczora. Warto zaopatrzyć się w rozkład jazdy. Wyszukiwanie połączeń online znajduje się w lewym górnym rogu na stronie kolei słowackich. Równie dokładne dane można uzyskać ze stron PKP.

Z elektryczki korzysta się podobnie jak z komunikacji miejskiej. Podróżny musi zaopatrzyć się w bilet przed wsiąściem do kolejki, także jeśli na danym przystanku kasy nie ma lub jest zamknięta. Dlatego warto kupić sobie bilet tygodniowy lub kilka biletów strefowych na zapas. Bilety jednorazowe - zarówno strefowe jak i kupione na konkretną trasę - kasuje się w żółtych kasownikach po wejściu do kolejki. W razie braku biletu kupuje się go u konduktora i wówczas kosztuje on 80 koron.

Niestety, kolejka jeździ tylko wokół Tatr Wysokich. Na zachód od Szczyrbskiego Jeziora jesteśmy zdani na autobusy (SAD - odpowiednik polskiego PKS), które poza sezonem kursują czasami np. tylko do popołudnia. Warto więc upewnić się, o której odjżdża ostatni autobus z planowanego końca trasy. Rozkłady jazdy znajdujące się na przystankach SAD mają tę zaletę, że są na nich wypisane wszystkie odjazdy ze wszystkich przystanków na danej trasie. Pamiętajmy tylko o tym, by spisać autobusy jadące w interesującym nas kierunku (a nie w przeciwnym). Warto zatem porównywać rozkład z mapą.

Wyszukiwanie połączeń autobusowych i kolejowych online

Jeśli zaś spóźnisz się na ostatni autobus, pozostaje autostop, który na Słowacji jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Podwozili nas Słowacy, Polacy, Niemcy, a raz nawet Brytyjczyk (przeżyłam po prostu szok, gdy zatrzymał się samochód z kierownicą po prawej!!!) . Pamiętaj, by nie ustawiać się na zakręcie (na krętych podgórskich drogach trudno o kawałek prostej) - będziesz wcześniej widoczny dla kierowcy, który na podjęcie decyzji ma tylko kilka sekund, a stojący samochód będzie z kolei widoczny dla innych kierowców i nie będzie stwarzał zagrożenia.

Rozbudowany system prywatnych busów, który świetnie funkcjonuje w Zakopanem, nie ma swojego odpowiednika po południowej stronie Tatr. W zasadzie możemy liczyć tam tylko na komunikację publiczną i uprzejmych kierowców.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Elektricka

Dworzec kolejowy w Starym Smokovcu - główny węzeł komunikacyjny Tatr

Copyright © www.xemantic.com 2003