przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
FAQ - często zadawane pytania
Nie mam samochodu. Jak najlepiej dojechać w Tatry Słowackie komunikacją publiczną?

Mamy dwie możliwości: Jechać tylko koleją używając pociągów międzynarodowych lub jechać polską komunikacją publiczną do Zakopanego, dotrzeć do granicy i z przejścia dalej się przemieszczać używając słowackiej komunikacji publicznej. Pierwszy jest wygodniejszy, ale droższy, drugi tańszy, ale wymaga dokonania kilku skomplikowanych przesiadek i jazdy busami i autobusami, często zatłoczonymi.

Wariant pierwszy: podróż pociągami

Pierwszy wariant może okazać się dość kosztowny, ponieważ jeśli kupujemy międzynarodowy bilet PKP, cena za długość trasy jest kilkakrotnie mnożona. Więc jadąc np. z Gdańska płacimy kilkakrotnie drożej za kilometry pokonane do granicy niż gdybyśmy jechali tym samym pociągiem bez zamiaru przekroczenia granicy. Można zminimalizować skutki tego zjawiska wynajdując takie połączenie, by dojechać jak najbliżej granicy, stamtąd kupić bilet na jak najkrótszy odcinek za granicę, wysiąść i kupić już na Słowacji bilet do miejsca docelowego. Wymaga to jednak odpowiednio długich czasów na przesiadkach (uwzględniając spóźnialstwo PKP) i zmniejsza komfort podróży. Wyszukiwanie połączeń, także polsko-słowackich i słowacko-słowackich, znajdziemy na stronach PKP. Wyszukiwanie słowackich połączeń kolejowych i autobusowych jest na stronach Żeleznic Slovenskej Republiki, czyli kolei słowackiej.
Po zorientowaniu się w możliwościach jazdy koleją warto się dowiedzieć, ile będzie kosztował bilet na wybraną trasę. O cenach biletów kupowanych w Polsce można się dowiedzieć na PKP, cena biletu kupowanego na Słowacji da się sprawdzić na wyżej wymienionych stronach kolei słowackich (po znalezieniu połączenia kliknij żółtą ikonkę ze znakiem Euro). Uwaga! Ceny są podawane bez miejscówek. W przypadku problemów ze zrozumieniem słowackiego interfejsu skorzystaj ze słowniczka (część "podróż").

Po skalkulowaniu kosztu podróży pociągami można porównać je z kosztem biletu do Zakopanego + około 13 pln na bus do granicy i autobus do Smokovca. Jeśli różnica ceny jest zbyt duża, by była warta podejmowania dyskomfortu przesiadek do autobusów, wówczas możemy się zdecydować na wariant drugi, o którym za chwilę.

Jeśli zdecydujemy się na jazdę pociągiem, mamy nieuniknioną przesiadkę w Popradzie. Pociągi dalekobieżne (np. z Żiliny, do której dojeżdżają pociągi z Polski) dojeżdżają do peronów na poziomie "parteru" dworca. Wysiadłszy musimy wejść do budynku dworca i wejść schodami na "pierwsze piętro". Z tego poziomu startują elektriczki do Smokovca i Strbskiego Plesa, a także do Tatrzańskiej Łomnicy z przesiadką w Smokovcu. Jeśli zaś jedziemy do Tatrzańskiej Łomnicy i z rozkładu jazdy wynika, że szybciej mamy bezpośredni pociąg spalinowy, odchodzi on z odległego miejsca w końcu peronu na poziomie "parteru".

Wariant drugi: do Zakopanego i stamtąd busami

Z większości miejscowości w Polsce (oprócz leżących przy połudnowej granicy) trasa w Tatry wypadnie przez Zakopane. Do Zakopanego dojeżdżamy pociągiem lub dalekobieżnym autobusem. Jeśli z naszego miasta nie ma bezpośredniego pociągu, lecz musimy przesiadać się w Krakowie, oszczędzimy czas (ale nie pieniądze) przesiadając się tam na autobus, np. prywatnych linii Szwagropol lub Trans-Frej, albo PKS, który pokonuje trasę do Zakopanego w dwie godziny (pociąg w 3-3,5 h). Bilet kosztuje około 12 PLN. Autobusy odjeżdżają co kilkadziesiąt minut spod dworca PKP Kraków Główny. Na następnej stronie dowiesz się, jak dojechać z Zakopanego do Starego Smokovca/Tatrzańskiej Łomnicy/Nowej Leśnej.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003