przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Co warto wiedzieć wyjeżdżając na Słowację
Waluty wymienialne
Pieniądze

Korona słowacka Wyjeżdżając gdziekolwiek za granicę, nalepiej zabrać ze sobą dolary lub euro, jako uniwersalną walutę wymienialną. Kantory na Słowacji (np. w przygranicznych oddziałach banków) przyjmują złotówki, zdarzało mi się także - przy granicy - płacić złotówkami. Wolne Królestwo Rysy w Chacie pod Rysmi przyjęło w polskich pieniądzach należność za miejscowy specjał - wyprażany syr. Złotówki akceptują również sklepy spożywcze nastawione na klientów z polski, w Tatranskiej Javorinie i przy przejściu granicznym na Łysej Polanie. Prywatnych sprzedawców towarów lub usług można namówić na przyjęcie należności w euro lub dolarach. Niektóre kwatery, hotele i pensjonaty wręcz preferują euro. W większych punktach sprzedaży można zapłacić kartą, z reguły jednak jest to bardziej czasochłonne niż płatność gotówką. Na większych dworcach można zapłacić kartą za bilety, ale narażamy się wówczas na lincz ze strony kolejki stojących za nami do okienka, bo obsłużenie transakcji może trwać kilka minut. Zapłacić kartą za nocleg można tylko w największych hotelach.

Korona słowacka Swego czasu najlepszą metodą pozyskiwania koron słowackich było wybieranie pieniędzy z bankomatu. Pobierana wówczas prowizja była tak niska, a kurs tak korzystny, że było to tańsze niż w jakimkolwiek kantorze. Parę lat temu jednak to się zmieniło - większość polskich banków pobiera stałą w wysokości 10 zł prowizję od każdej wypłaty. Zatem przed wyjazdem warto dowiedzieć się w swoim banku jakie prowizje są pobierane przy wypłacaniu pieniędzy za granicą.

Bankomaty w rejonie Tatr są nieliczne: znajdują się w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokovcu, Szczyrbskim Jeziorze (Strbske Pleso) i w Popradzie.

Znaczki, które można dostać na poczcie bądź kupić "do pocztówek" w niektórych księgarniach i kioskach na kartki pocztowe do Polski są tańsze niż polskie znaczki na kartki wewnątrz kraju.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003