przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik FAQ
Rady dla turystów z Polski
Co warto wiedzieć wyjeżdżając na Słowację
Ubezpieczenie zdrowotne i od wypadku po wejściu Polski i Słowacji do UE
Ubezpieczenie jest obowiązkowe

W górach ryzyko wypadku wzrasta. Większość miejsc odwiedzanych przez turystów jest niedostępna dla karetek i ofiary wypadków transportuje się śmigłowcem. Koszty takiej akcji pokrywa firma ubezpieczeniowa. Jeśli człowiek nie jest ubezpieczony, musi z własnej kieszeni zapłacić te kilka tysięcy dolarów. Mimo akcesji Polski i Słowacji do Unii Europejskiej koszty akcji ratunkowej i poszukiwawczej, a także transportu poszkodowanego do Polski, nie są pokrywane ze standardowego ubezpieczenia w NFZ.Jeśli masz zamiar wybrać się w góry, jeszcze przed wyjazdem z Polski nieodzownie wykup ubezpieczenie podróżne w najbliższym oddziale dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego (np. Warta, PZU). Spytaj pracownika, czy obejmuje ono akcję poszukiwawczą i ratunkową. Polisę zabierz ze sobą wyjeżdżając.

Natomiast w razie nagłej i nieprzewidzianej konieczności skorzystania z opieki medycznej "na nizinie" osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą z niej skorzystać. Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, gwarantuje opiekę medyczną w krajach UE na zasadach obowiązujących w tych krajach.Tzn. to, czego nie refunduje Słowacki NFZ Słowakom, nie jest za darmo także dla Polaków. Opłaty te wynoszą:
Skorzystanie z ambulatorium (np. przy urazie nogi) - 20 koron
Wykupienie lekarstw - 20 koron
Pobyt w szpitalu (nie licząc zabiegów) 50 koron/1 dzień
Opłaty są nieduże ale warto być na nie przygotowanym.
Nie jest bezpłatna pomoc medyczna w wypadkach nienagłych i przewidywalnych (przewlekłe choroby, poród w terminie, leczenie niebolących zębów etc.).
Aby skorzystać z opieki zdrowotnej na powyższych zasadach trzeba mieć zaświadczenie z NFZ o ubezpieczeniu (do pobrania w siedzibach lokalnych NFZ). Posiadać je muszą także dzieci. W okresie letnim kolejki w NFZ są długie więc warto załatwić to odpowiednio wcześniej.

Posiadanie zaświadczenia z NFZ i Karty darczyńcy Horskej Slużby może nie wystarczyć, bo NFZ refunduje leczenie, Karta - akcję śmigłowcem, natomiast nie obejmuje ona akcji poszukiwawczej.

Jeśli wypadek miał miejce podczas lub na skutek złamania przepisów, np. celowego wyjścia poza szlak turystyczny, towarzystwo ubezpieczeniowe ma podstawę do odmowy wypłacenia odszkodowania / pokrycia kosztów wypadku. Podobnie jak nie mają prawa do odszkodowania na mocy Auto Casco osoby, które spowodowały wypadek samochodem.

Poprzednia porada | Następna porada

Jeśli w poradach i w FAQ nie znalazłaś/eś potrzebnych ci informacji, napisz.
"Nie ma głupich pytań - są tylko złe odpowiedzi".
informacje@tatry.info


Site is member of Tatry.Network


 
Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory


 

Copyright © www.xemantic.com 2003