przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik trasy powrót do Polski przez góry
Powrót do Polski przez góry
lista
 

Jeżeli chcesz wykorzystać ostatni dzień pobytu na Słowacji również na wędrówkę, tutaj proponuję kilka tras, które przechodzą przez Tatry i kończą się w okolicach przejścia granicznego (Łysa Polana i Rysy). Wracając ze Słowacji trzeba skorzystać z któregoś z przejść, ponieważ mimo wejścia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej, przekraczanie granicy poza wyznaczonymi przejściami jest nadal nielegalne.

Decydując się na którąś z poniższych tras, pamiętaj, że są one bardzo długie, a dodatkową trudnością jest fakt, że mamy na plecach cały swój dobytek. Trzeba zatem wyjść jak najwcześniej, by zdążyć dojść do końca przed zmrokiem. (I ostatnimi autobusami z Łysej Polany lub Palenicy Białczańskiej!)

Najistotniejszą sprawą jest dobranie trudności trasy do swoich możliwości. Pierwszą mogą pokonać zaawansowani turyści, dwie kolejne wymagają już doświadczenia wysokogórskiego. Ostatni szlak - przez Rysy - jest natomiast szlakiem wyjątkowo trudnym, jednym z najtrudniejszych w całych Tatrach. Wymaga bardzo dobrej kondycji, sprawności w poruszaniu się w trudnym terenie skalnym i niewrażliwości na przepaści, gdyż będziemy musieli wchodzić po łańcuchach w dużej ekspozycji.

Powrót do Polski przez Przełęcz pod Kopą
celPowrót do Polski przez Przełęcz pod Kopą (Predné Kopské Sedlo)
miejsce wyjściaKežmarské Žĺaby (Kieżmarskie Żłoby) / Tatranská Kotlina (Tatrzańskie Kotliny)
miejsce dojściaTatrzańska Jaworzyna -> Łysa Polana
łączny czas przejścia6:55

Piękny i stosunkowo mało uczęszczany szlak, wiodący przez śliczne doliny u stóp Tatr Bielskich. Mogą go pokonać zaawansowani turyści. To oznacza, że jeśli przeszedłeś już wszystkie trasy dla początkujących lub którąś dla zaawansowanych i nie miałeś tam problemów, lub masz już doświadczenie w niższych górach (Bieszczady, Beskidy) albo w Tatrach Zachodnich, to możesz się na nią zdecydować. Mogą ją pokonać również starsze dzieci.
opis trasy

Powrót do Polski przez Lodową Przełęcz, 2376 m
celPowrót do Polski przez Lodową Przełęcz, 2376 m (Sedielko)
miejsce wyjściaStary Smokowiec / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Leśna
miejsce dojścia Tatrzańska Jaworzyna -> Łysa Polana
łączny czas przejścia9:50

Szlak dość długi, ale technicznie nietrudny i piękny widokowo. Pierwsza połowa trasy pokrywa się z początkiem opisanej w pkt 3.7 trasy na Czerwoną Ławkę, a cała trasa z opisanym w pkt 3.8 szlakiem na Lodową Przełęcz (wariant z zejściem doliną Jaworową).
opis trasy

Powrót do Polski przez Polski Grzebień (2200m)
celPowrót do Polski przez Polski Grzebień (2200m) (Poĺský Hrebeň)
miejsce wyjściaStary Smokovec / Tatranske Zruby / Tatranska Polianka
miejsce dojściaŁysa Polana
łączny czas przejścia8:10

Bardzo piękna, choć długa i czasochłonna trasa - należy wyjść wcześnie rano, by dotrzeć do końca przed zmrokiem.
opis trasy

Powrót do Polski przez Rysy, 2503 m
cel Powrót do Polski przez Rysy, 2503 m (Rysy)
miejsce wyjściaprzystanek Popradské Pleso / Šťrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro)
miejsce dojściaPalenica Białczańska
łączny czas przejścia9:05

Wyjątkowo piękna, ale i niezwykle trudna trasa wiodąca przez szczyt słynący ze wspaniałego widoku i extremalnego zatłoczenia w sezonie. Po drodze trzy schroniska, piękne stawy. Szlak ten jest jednym z najtrudniejszych w całych Tatrach. Wymaga bardzo dobrej kondycji, sprawności w poruszaniu się w trudnym terenie skalnym i niewrażliwości na przepaści, gdyż będziemy musieli schodzić po łańcuchach w dużej ekspozycji i do tego z dużym plecakiem. Dlatego wyruszyć na niego mogą tylko ci, którzy nabyli już wysokogórskiego doświadczenia na najtrudniejszych tatrzańskich trasach, takich jak Czerwona Ławka czy Orla Perć.
opis trasy

Copyright © www.xemantic.com 2003