przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik trasy dla doświadczonych
Bystry Przechód, 2314 m
Bystré Sedlo
cel: Bystry Przechód, 2314 m
przez: Dolinę Młynicy (Mlynická dolina) i Dolinę Furkotną (Furkotská dolina)
początek: Szczyrbskie Jezioro
koniec: Szczyrbskie Jezioro

Piękny i stosunkowo mało zatłoczony szlak, wiodący przez dwie doliny pełne stawów i otoczone wspaniałymi szczytami.

Uwaga: szlaku tego nie należy przechodzić "pod włos", od doliny Furkotnej do Młynicy. Wielu ludzi tak robi, co powoduje poważne zatory i kolejki na przełęczy. Silną pokusę stanowi kolejka na Skrajne Solisko, którą można podjechać na wys. 1815m, a potem zejść do doliny Furkotnej, przez co "oszczędza się" nieco wchodzenia. Jeśli już koniecznie chcesz skorzystać z kolejki, to zrób to raczej przy zejściu. Mięśnie wtedy dużo bardziej bolą.

Trasa ta jest przedłużeniem trasy opisanej w pkt. 2.1.
czas przejścia
odcinka:
1:15
czas
powrotu
odcinkiem:
1:00

Początek szlaku przy wyjściu ze Szczyrbskiego Jeziora wiedzie dość szeroką drogą spacerową, która stopniowo stromieje i zwęża się w wygodną ścieżkę. Otacza nas urocza i urozmaicona dolina, limby, kosodrzewiny i potok, ciekawie uformowane ściany skalne. Na wysokości powyżej 1700 m przez próg doliny przełamuje się prześliczny Wodospad Skok, wysoki na około 25 metrów. Woda rozbryzguje się kaskadami na wielkich głazach. U jego podnóża znajduje się niewielki stawek.

Wodospad Skok
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęciaczas przejścia
odcinka:
1:15
czas
powrotu
odcinkiem:
1:00
czas
łączny
od początku:
2:30
czas
powrotu
do początku:
2:00

Szlak prowadzi w górą po lewej stronie wodospadu, po eksponowanej i gładkiej skale, ubezpieczonej łańcuchami. Na górze okazuje się że wodospad wypływa ze Stawu nad Skokiem (1801m). Jesteśmy na następnym tarasie doliny, zwanym Zadnią Polaną. Rośnie tu dużo trawy i kwiatów. Znajdują się tu też kolejne stawy: Wołowe i Kozie.

Wejście na następny próg doliny odbywa się stromszym odcinkiem ścieżki. Na tym tarasie możemy podziwiać największy staw doliny Młynicy, Capie Pleso (Capi Staw, 2072m). Dla mnie osobiście jeden z najpiękniejszych w Tatrach. Jego ciemne, głębokie wody otoczone są rumowiskami pozbawionych roślinności kamieni, krajobraz jest dziki i pełen surowego, groźnego piękna. Po lewej stronie doliny grań tworzy wystrzępioną koronkę; gdzieś tam między głazami znajduje się Przełęcz Furkotna.

Dolina Młynicy. W wodach Stawu nad Skokiem odbija się Szczyrbski Szczyt
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Nad Capim Stawem
fot. Dziuny
powiększenie zdjęciaczas przejścia
odcinka:
0:45
czas
powrotu
odcinkiem:
0:30
czas
łączny
od początku:
3:15
czas
powrotu
do początku:
2:30

Podchodząc coraz bardziej stromą ścieżką mamy ładny widok na Capi Staw i na następny staw, Kolisty (Okruhlé Pleso, 2105m) - często zamarznięty przez cały rok. Szlak jest dość dobrze ułożony, ale zdarzają się miejsca stromsze, gdzie pomocne bywają ręce.

Ostatnie metry przed przełęczą ubezpieczone są łańcuchami. Sama Przełęcz Furkotna (Bystre Sedlo, 2314m) to wąziutkie wcięcie między skałami, gdzie z trudem mijają się dwie osoby. W sezonie po obu stronach ustawiają się kolejki do łańcuchów. Ja zawsze wdrapuję się na wysoką na 2m platformę skalną po lewej stronie - może się tam pomieścić do pięciu osób. Jest to jednyne miejsce z którego można w spokoju popatrzeć na widoki po obu stronach. Ciasność tej przełęczy robi niesamowite wrażenie: jakby siedziało się na koniu. Po jednej stronie widać górne piętro doliny Młynicy, nad jego graniami oglądać możemy trójkąt Koprowego i dwa z Mięguszowieckich Szczytów; po drugiej - Dolinę Furkotną i Wielkie Stawy Furkotne, i przede wszystkim piękną sylwetkę Krywania.

Capi Staw widziany ze ścieżki na przełęcz
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia
Kolisty Staw z drogi na przełęcz
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia
Bystry Przechód - jedna ze szczerbin
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Kolisty Staw, w głębi Mięguszowieckie
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia
Łańcuchy tuż przed Przełęczą Furkotną
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Krywań widziany z Przełęczy Furkotnej
fot. Sivy
powiększenie zdjęcia
Wahlenbergovo Pleso widziane spod przełęczy
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Panorama z Bystrego Przechodu w stronę doliny Młynicy
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia
czas przejścia
odcinka:
3:30
szlak jedno-
kierunkowy,
nie ma
powrotu

czas
łączny
od początku:
6:45

Przy zejściu z przełęczy szlak na krótkim odcinku ubezpieczony jest łańcuchami. Jest dość stromo. Mijamy imponujące, otoczone skałami Stawy Furkotne, 2157 i 2053m (po słowacku Wahlenbergove plesa, nazwane tak na cześć szwedzkiego uczonego, badacza przyrody tatrzańskiej, żyjącego w latach 1780-1851). Niżej dolina jest łagodniejsza, szeroka, na trawiastych płaszczyznach kępy kosodrzewiny tworzą labirynt. Przy dobrej widoczności mamy stąd widoki na Niskie Tatry i dolinę Popradu. Ścieżka jest wyraźna i wygodna, dopiero w lesie trochę stromsza, ale nim zdążymy się zmęczyć, dochodzimy do szerokiej, spacerowej alei Magistrali. Stąd już tylko pół godziny po niemal poziomej drodze do Szczyrbskiego Jeziora.

Wariant: nim dojdziemy do lasu, na wysokości 1710m, dwie godziny po opuszczeniu przełęczy, w lewo do góry odchodzi niebieski szlak do Chaty na Solisku (1830m) , skąd możemy zjechać kolejką krzesełkową na dół. Uwaga! Chata dysponuje tylko dwunastoma miejscami noclegowymi! Można stamtąd wybrać się na Skrajne Solisko, wejście na szczyt trwa do 50 minut, zejście do Chaty - pół godziny.
Tatry.info.editors.team w Dolinie Furkotnej
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Tatry Niskie widziane z doliny Furkotnej
fot. Mustang
powiększenie zdjęcia
Copyright © www.xemantic.com 2003