przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
przewodnik trasy dla zaawansowanych
Zbójnicka Chata, 1960 m
Zbojnicka Chata
cel: Zbójnicka Chata, 1960 m
przez: Dolinę Staroleśną (Velká Studená Dolina)
początek: Stary Smokowiec / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Leśna
koniec: Stary Smokowiec / Tatrzańska Łomnica / Tatrzańska Leśna

Umiarkowanie trudna wędrówka do wysokogórskiego schroniska, położonego w pięknej dolinie Staroleśnej.
Szlak ten stanowi drogę zejścia w trasach opisanych w punktach 3.6 i 3.7.czas przejścia
odcinka:
(wariant a)
1:05
czas
powrotu
odcinkiem:
(wariant a)
0:50

Do Polany Staroleśnej dostać się możemy na cztery sposoby:
czas przejścia odcinka:
1:05
czas powrotu odcinkiem:
0:50

a. ze Starego Smokovca - zielonym szlakiem 45 min. pieszo lub kolejką do Hrebienka, po czym 20 min. czerwonym szlakiem (łącznie 1:05h; przy użyciu kolejki szybciej)
czas przejścia odcinka:
1:10
czas powrotu odcinkiem:
1:00

b. ze Starego Smokovca - zielonym szlakiem 45min. pieszo lub kolejką do Hrebienka (tak się odmienia po słowacku tę nazwę) i dalej zielonym 15min do Wodospadów, potem (nie przechodząc mostka) 10min. szlakiem niebieskim,czas przejścia odcinka:
2:00
czas powrotu odcinkiem:
1:45

c. z Tatrzańskiej Łomnicy - szlakiem niebieskim, (2h)
czas przejścia odcinka:
1:45
czas powrotu odcinkiem:
1:30

d. z Tatrzańskiej Leśnej - żółtym szlakiem (1h30m) potem 10min. szlakiem niebieskim, łącznie 1h45m,

Ten pierwszy wariant jest najkrótszy i najwygodniejszy (droga Hrebienok-Polana jest pozioma i b. szeroka), ale wybierając go, omijamy wspaniałą atrakcję, jaką są Wodospady Zimnej Wody, wzdłuż których przechodzi się wybrawszy wariant b, c, lub d. Z nich wszystkich szlak żółty jest najbardziej relaxacyjny - prowadzi wzdłuż wspaniałego potoku i nie jest zbyt uczęszczany. Jednak idąc w górę warto wybrać wariant szybki, gdyż i tak będziemy wracać przez Staroleśną Polanę, więc wtedy - jeśli wystarczy nam sił i czasu - możemy poprzyglądać się wszystkim atrakcjom. Przy szlaku niebieskim, w pobliżu węzła szlaków, leży też malutka Reinerova chatka (1295m), najstarszy istniejący budynek schroniskowy w Tatrach, wybudowany w 1865 r. Obecnie mieści ona muzeum nosiczów, gdzie można zobaczyć ich sprzęty, zdjęcia i listę rekordów.

Wodospady Zimnej Wody (Studenovodské vodopády, Vodopády Studeného Potoka) nie tak ogromne jak polska Wielka Siklawa, ale bardzo malownicze, spływają wielością kaskad po głazach, tworząc głębokie baseny. Niestety zazwyczaj kontemplowanie ich naturalnego piękna zakłócają liczni (z uwagi na bliskość kolejki) w tym miejscu turyści, także ci o niskiej kulturze, i rozwrzeszczane dzieci. Wchodzenie na kamienie, a zwłaszcza chodzenie po nich z aparatem fotograficznym przystawionym do oka, grozi utratą życia; jeden z licznych wypadków miał miejsce w 2001 roku, kiedy chłopak spadł z kamienia, stracił przytomność i utopił się.

Zimna Woda
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Zimna Woda
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Wodospady Zimnej Wody
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia
Górna stacja kolejki poziemnej - Hrebienok.
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Reinerova Chatka - muzeum nosiczów
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęciaczas przejścia
odcinka:
2:30
czas
powrotu
odcinkiem:
2:00
czas
łączny
od początku:
3:35
czas
powrotu
do początku:
2:50

Dolina Staroleśna to ogromnie piękne miejsce, czego będziemy mieli okazję doświadczyć wędrując nią. Kształty doliny uważane są za klasyczne przykłady form rzeźby lodowcowej.

Musimy uważać na nosiczów, którzy zwłaszcza w porze popołudniowego cienia podchodzą do Chaty Zbójnickiej z zaopatrzeniem. Z kilkudziesięciokilogramowymi ładunkami trudno jest im manewrować, dlatego należy ustępować im drogi i miejsca na głazach, na których siadają odpocząć.

Łagodnie wznoszącym się, szerokim szlakiem wychodzimy ze Staroleśnej Polany. Idziemy przez piękny, wysoki las. Wkrótce pojawiają się limby i jarzębiny, a las powoli ustępuje miejsca wysokiej kosodrzewinie. Ścieżka ułożona z kamieni lawiruje pomiędzy płatami kosodrzewiny, kwiatami i głazami. Na dnie doliny pomiędzy zielenią leżą bowiem imponujące, różnego kształtu i barwy głazy, czasem wielkości małego domu. W bocznym oświetleniu popołudniowego słońca widać wyraźnie bogate urzeźbienie tworzących ściany doliny skał, na których, wysoko ponad nami, rośliny czepiają się najdrobniejszych poziomych półeczek i szczelin. Życie w swoim szale rozrastania stara się zagarnąć każde miejsce, gdzie tylko może przetrwać. Stąd kępy traw i kwiatów i drobnej kosówki, a nawet nieduże limby i świerki, wyrastające w nielogiczny, nieprawdopodobny, karkołomny sposob ze szczelin w pionowych skałach.

Mostek na potoku (wg mapy VKÚ 1557m) wyznacza nam dokładną połowę odcinka Zbójnicka Chata-Hrebienok. Podchodzimy już stromiej porządnie ułożoną ścieżką. Po chwili następuje krótki, nieco eksponowany fragment ścieżki z ubezpieczeniami. Przekraczamy znów mostek na potoku, po czym podchodzimy dość stromo po dobrze utrzymanych kamiennych stopniach. Dochodzimy do malutkiego Warzęchowego Stawu (Vareškové Pleso, 1832m). W tym miejscu ścieżka wiedzie skalną półką, ubezpieczoną łańcuchem, choć raczej pro forma, gdyż expozycja jest tam symboliczna. Potem szlak biegnie wdłuż brzegu pięknego Długiego Stawu (Dlhé Pleso, 1893m), zasypywanego przez piargi. Po chwili dochodzimy do Zbójnickiej Chaty (1960m).

Dolina Staroleśna. Nad nią wznoszą się Baniasta Turnia, Mała Wysoka i Dzika Turnia
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęcia
Długi staw w Dolinie Staroleśnej
fot. Dziuny
powiększenie zdjęcia


czas przejścia
odcinka:
0:05
czas
powrotu
odcinkiem:
0:05
czas
łączny
od początku:
3:40
czas
powrotu
do początku:
2:55

Schronisko zostało odbudowane niedawno po pożarze, jego wnętrze, całe w drewnie, ozdobione jest korzeniami kosodrzewiny i artystycznymi zdjęciami kozic. Wyszedłszy przed schronisko możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy Doliny Staroleśnej, w której się właśnie znajdujemy, zwłaszcza północną ścianę gór otaczających dolinę, z koronką turni Pośredniej Grani (łańcuch odzielający Dolinę Staroleśną od doliny Zimnej Wody - Prostredný Hrebeň) i dominującym w niej szczytem zwanym również Pośrednią Granią (Prostredný hrot, 2441m).

Długi Staw widziany od strony Zbójnickiej Chaty
fot. Dziuny
powiększenie zdjęcia
Sesterské pleso i Zbójnicka Chata
fot. Alan
powiększenie zdjęcia
Widok z wzniesienia przy Chacie Zbójnickiej na Mały Lodowy i Pośrednią Grań
fot. Pacyfka
powiększenie zdjęciaczas przejścia
odcinka:
1:40
czas
łączny
od początku:
5:20

Wracamy tą samą trasą: od Chaty Zbójnickiej do Polany Staroleśnej

Na stromych odcinkach przy schodzeniu należy zachować szczególną ostrożność.


czas przejścia
odcinka:
(wariant a)
0:50
czas
łączny
od początku:
6:10

Schodząc w dół ze Staroleśnej Polany, mamy kilka możliwości, które opisane zostały powyżej jako warianty początku drogi dojścia:
czas przejścia odcinka:
0:50

a. do Starego Smokovca - szlakiem czerwonym do Hrebienka, po czym zielonym pieszo lub kolejką w dół. (50min)
czas przejścia odcinka:
1:00

b. do Starego Smokovca - 15min. szlakiem niebieskim, potem (nie przechodząc mostka) schodzimy dalej w dół zielonym szlakiem do Hrebienka (tak się odmienia po słowacku tę nazwę), po czym zielonym pieszo lub kolejką w dół, (1h)czas przejścia odcinka:
1:45

c. do Tatrzańskiej Łomnicy - szlakiem niebieskim, (1h45m)
czas przejścia odcinka:
1:30

d. do Tatrzańskiej Leśnej - 15min. szlakiem niebieskim, potem (nie przechodząc mostka) schodzimy dalej w dół żółtym szlakiem (1h30m)

Copyright © www.xemantic.com 2003