przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
Przyroda
Ochrona przyrody
Pomóż roślinom i zwierzętom przetrwać
Wyjątkowość przyrody tatrzańskiej

Tatry stanowią jedyny w swoim rodzaju, unikatowy w skali światowej zespół przyrody, wpisany do Światowego Rezerwatu Biosfery. Żyją tu liczne endemity (gatunki nie występujące nigdzie indziej). Wiele z występujących w Tatrach form życia wpisanych jest do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Są to m.in. kozica i świstak.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, po obu stronach granicy, całość przyrody podlega ochronie. Niszczenie, zrywanie, zbieranie, uśmiercanie jakichkolwiek roślin, zwierząt i wszelkich form naturalnych jest bezwzględnie zabronione!

Zapoznaj się z przepisami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zagrożenia

Wszystkie zagrożenia przyrody Tatr pochodzą bezpośrednio bądź pośrednio z działalności człowieka.

Są to:

  • Zanieczyszczenie powietrza. Największym trucicielem jest Zakopane, położone zaledwie kilka km od gór. 30 tysięcy mieszkańców, z których wielu korzysta z kuchni i ogrzewania węglowego, oraz kilka milionów przybywających najczęściej samochodami turystów wytwarza tony spalin samochodowych i bytowych. Trafiają one nad Tatry, zanieczyszczając wodę i niszcząc rośliny.
  • Ruch turystyczny. Na niewielki obszar, jakim jest polski Tatrzański Park Narodowy, wchodzi kilka milionów ludzi rocznie, w sezonie kilkadziesiąt tysięcy dziennie. Wiele z nich nie zachowuje ciszy, płosząc zwierzęta, niszcząc rośliny,zostawiając śmieci i fekalia. Niepokojone zwierzęta nie mogą spokojnie się rozmnażać, co powoduje systematyczne zmniejszanie się ich liczebności. Wyrzucane resztki jedzenia oraz dokarmianie powodują, że zwierzęta, np. niedźwiedzie, wykazują zaburzone zachowania i nie potrafią żyć w stanie dzikim, samodzielnie zdobywając pożywienie.

Copyright © www.xemantic.com 2003