przewodnikzakwaterowanieprzyrodagaleriamapa serwisulinki
zakwaterowanie schroniska górskie
Chata pod Rysami (Schronisko pod Wagą) 2250 m n.p.m
(Chata pod Rysmi)
Przesympatyczne, najwyżej położone schronisko w Tatrach, godzinę drogi od najwyższego dostępnego szlakiem turystycznym szczytu Tatr - Rysów.

Chata pod Rysami

Schronisko jest maleńkie, zbudowane z kamieni. Na parterze znajduje się bufet i sala jadalna, służąca nocą za wspólną sypialnię osobom zakwaterowanym w schronisku, którymi są najczęściej turyści wysokogórscy i taternicy. Nie istnieje tu żaden dojazd ani kolejka linowa, zatem schronisko zaopatrywane jest przez nosičów (tragarzy), wnoszących na plecach wszelkie zaopatrzenie dla schroniska, od papieru toaletowego po sześćdziesięciolitrowe puszki piwa i gazu. Mimo to ceny nie są wygórowane, bo do tego schroniska trafia z reguły tylko pewien określony typ turystów. Menu jest dość skromne. Warto nie przeoczyć czekolady na gorąco z bitą śmietaną.

Specyficzna, ciepła atmosfera schroniska jest zasługą pracującej w nim załogi, tworzonej przez ludzi gór, dla których praca w schronisku nie jest po prostu pracą, ale pewną filozofią życia. Obszar schroniska nazwany został "Wolnym Królestwem Rysy" - miejscem, gdzie ustają wszelkie podziały i panuje przyjaźń między ludźmi wszystkich narodów, zjednoczonych w miłości do gór. Można tu przeczytać żartobliwe napisy w stylu "Politykować i pluć na ziemię w tym pomieszczeniu jest zabronione". Inne żarty związane są z postacią Lenina, która to postać w czasie komunizmu w tym właśnie miejscu otaczana była szczególnym kultem, ponieważ Ojciec Rewolucji, nim wyzwolił klasę robotniczą, zdobył szczyt Rysów. Figurkę Wodza można pocałować za jedyne 10 koron, a na zewnątrz znajdują się odbite na czerwono w kamieniach jego "ślady" (stóp, rąk, a nawet części ciała na której usiadł by odpocząć).

Ci, którzy chcieliby spróbować losu nosicza, mogą wnieść do schroniska dziesięciokilogramowy ładunek, który można pobrać ze specjalnej budki przy początku szlaku wychodzącego od schroniska przy Popradzkim Stawie. Niestety nie zawsze jest tam dość ładunku dla wszystkich chętnych. Symboliczną nagrodą za wniesienie jest "Certyfikat nosicza" i herbata z sokiem malinowym. Dla szczególnie silnych zdarzają się czasem ładunki trzydziestokilowe - za ich wniesienie otrzymuje się herbatę z rumem.

Spod krošne veselo i vážne Humorystyczne opowiadania i rysunki z życia ludzi z Chaty można przeczytać (po słowacku) i obejrzeć w książeczce którą napisali i narysowali Jaro Švorc i Paĺo Barabáš: "Spod krošne veselo i vážne" ("Spod nosiłek na wesoło i na poważnie"). Słowo krošna to po słowacku nosiłki, drewniany sprzęt do noszenia, zakładany na plecy. Książeczka w cenie 20 Sk jest do nabycia w schronisku.

Warto też, choćby i natura nie wzywała, odwiedzić schroniskową toaletę, położoną opodal na krawędzi przepaści - korzystanie z niej, szczególnie dla panów, mogących z racji ukierunkowania na wprost spoglądać w otchłań, jest silnym przeżyciem.

Historia

Mimo że próby wybudowania schroniska podejmowały organizacje turystyczne już przed pierwszą wojną światową, udało się to dopiero w 1930 roku. Łączył się z tym wybuch wielkiiego entuzjazmu w środowisku, bezinteresowne zaangażowanie wielu osób i instytucji. Otwarcie nastąpiło 16 lipca 1933 r. Pierwszym chatarem był Alojz Krupitzer - taternik, narciarz, przewodnik górski; później dzierżawcą został Otakar Štáfl, twórca symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr. Piętro dobudowano w czasie generalnego remontu w 1978 roku, głownie za wsparciem działaczy władz partyjnych, którzy mieli sentyment do tego miejsca, jako że pamiętali je z czasów swej młodości, z akcji ku czci Lenina.
Inne remonty wiązały się z demolowaniem schroniska przez lawiny, które niszczyły je zimą kilkanaście razy, ostanio w 1999 i 2001 roku.
W czasie wojny ukrywali się tu uciekinierzy i kurierzy z Polski, m.in. taternicy Wawrzyniec Żuławski i Stanisław Siedlecki. Goślili tutaj też liczni najsłynniejsi taternicy i narciarze, m.in. Arno Puškáš. Od 1978 roku gospodarzem schroniska jest niegdysiejszy nosicz Viktor Beránek.

Nosicz przed Chatą pod Rysami

Ostatni postój tuż przed schroniskiem.

Nazwa polska: Chata pod Rysami, Schronisko pod Wagą
Nazwa słowacka: Chata pod Rysmi
Wysokość: 2250m n.p.m.
Położenie: Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina)
Czynne: 01.06 - 31.10
Ilość miejsc noclegowych: 12
Telefon: +421/(0)52/4422 314
Adres: Chata pod Rysmi, Strbske Pleso, 059 85, Słowacja
Cena: (lato 2005) nocleg we wspólnej sali 250 Sk
Dojście: Szlak czerwony od Strbskiego Plesa przez Popradzki Staw (3:40 h)
Punkt wyjścia na: Rysy (szlakiem czerwonym 1 h)
Trasy turystyczne: szlak na Rysy - dla doświadczonych turystów; powrót do Polski przez Rysy - dla doświadczonych turystów
Wiszący nad przepaścią kibel Chaty pod Rysami
fot. Luiza
powiększenie zdjęcia

 

Nosič podchodzący do Chaty pod Rysmi
fot. Alan
powiększenie zdjęcia

 

Jego ładunek waży kilkadziesiąt kilogramów
fot. Alan
powiększenie zdjęcia

 

Nosič w dolinie Mięguszowieckiej, na tle grani Baszt
fot. Alan
powiększenie zdjęcia

 

Site is member of Tatry.Network

 

Strona zaakceptowana i skatalogowana w

Tatry.ORG Open Directory

Copyright © www.xemantic.com 2003